Го протерале од Хрватска оти тепал фока

Вечер - пред 30 мин.
Го протерале од Хрватска оти тепал фока

Македонска работа Педесет и шестгодишен македонски државјанин завчера уапсиле полициските службеници во Пула заради вознемирување на средоземна ...

НЕВРЕМЕ: Граѓаните пријавуваат штети, надлежните на терен

Телеграф - пред 3 ч.
НЕВРЕМЕ: Граѓаните пријавуваат штети, надлежните на терен

Скопје попладнево го зафати силно невреме со пороен дожд, град, грмежи и ветер од околу 50 километри на час. Најпогодени се општините Аеродром, ...

Трајковски: Малите фирми, ДДВ-обврзници, стануваат поатрактивни на пазарот

Вечер - пред 30 мин.
Трајковски: Малите фирми, ДДВ-обврзници, стануваат поатрактивни на пазарот

Симнувањето на прагот не е ниту смртна казна за фирмите, ниту начин за полнење на државната каса, туку на малите бизниси им дава шанса да станат ...

 1. 1

  „Блиц“ со потресни детали за трагедијата во Македонија (ФОТО)

 2. 2

  Велешанец си ја силувал поранешната сопруга

 3. 3

  НЕВРЕМЕ: Граѓаните пријавуваат штети, надлежните на терен

 4. 4

  Без паника: Научникот кој ја откри Еболата вели дека нема да избие епидемија

 5. 5

  БУРА ВО СКОПЈЕ: Поплавени подвозници и блокирани сообраќајници

Раководството на СОНК без поддршка од поголемиот дел на професори и наставници

Е Вести - пред 2 ч.
Раководството на СОНК без поддршка од поголемиот дел на професори и наставници

„Ако сте во право, јавно ќе се извиниме“. Раководството на штипскиот универзитет им пружи рака на професорите кои штрајкуваат со глад. Деканот на ...

Полесна процедура за пријавување во Фондот за здравствено осигурување

Вечер - пред 30 мин.
Полесна процедура за пријавување во Фондот за здравствено осигурување

Со пријавување во Агенцијата за вработување по автоматизам ќе се добива и здравствено осигурување од ФЗОМ за вработениот и неговото семејство, а за ...

Модернизирана хидроцентралата Вруток, инвестиција вредна 36,6 милиони евра

Вечер - пред 30 мин.
Модернизирана хидроцентралата Вруток, инвестиција вредна 36,6 милиони евра

Завршен голем енергетски проект Токму модернизацијата на ХЦ "Вруток" е еден од најзначајните сегменти во енергетскиот систем. За година и половина, ...

Странските инвеститори се лидери во отворањето нови работни места

Република - пред 3 ч.
Странските инвеститори се лидери во отворањето нови работни места

Бројот на работниците во индустријата годинава расте со посилно темпо за прв пат од почетокот на глобалната криза. За шест месеци од оваа година, ...

НБМ: Економијата закрепнува, извозот од зоните најголем двигател на растот

Вечер - пред 30 мин.
НБМ: Економијата закрепнува, извозот од зоните најголем двигател на растот

Приватниот сектор зајакнува без дополнителен монетарен стимул Анализите покажаа дека во услови на задржување на соодветното ниво на девизни резерви, ...

"All you need is love and the lake", нов слоган на езерскиот туризам

Вечер - пред 30 мин.

Брендирање со подароци и сувенири Македонскиот креативен бренд МУНУС иницираше брендирање на езерскиот туризам во Македонија со специјализирани ...

Уште една жртва на сообраќајката кај Удово

Вечер - пред 30 мин.
Уште една жртва на сообраќајката кај Удово

Почина и чичкото И 24-годишниот Никола Маринковиќ од Србија, кој пред четири дена беше тешко повреден во сообраќајната несреќа на патот Демир ...

Стружанка продавала хероин за дневница од 1.000 денари

Точка - пред 8 ч.
Стружанка продавала хероин за дневница од 1.000 денари

Стружанка во бпизина на еден струшки хотел продавала хероин, кој го обезбедувал жител на Велешта. Стружанката, според полицијата, добивала по 1.000 ...

Велешанец си ја силувал поранешната сопруга

Телеграф - пред 11 ч.
Велешанец си ја силувал поранешната сопруга

Дваесет и седумгодишно лице од Велес пред два дена ја забележало во близина својата поранешна сопруга. Тој насила ја внел во неговото патничко возило ...

Играорци од Германија, Холандија и Норвешка заиграа за Илинден

Вечер - пред 30 мин.
Играорци од Германија, Холандија и Норвешка заиграа за Илинден

Во Крушево вчеравечер заврши манифестацијата Крушево етно-град" во кој учество земаа уметници од Европа и светот. Сепак организаторите од локалната ...

Маџиров на арапски

Вечер - пред 30 мин.
Маџиров на арапски

Поезијата на Никола Маџиров се објави на арапски јазик во списанието Ал Араби Ал Аџед". Како што соопшти авторот, избор од единаесет негови песни се ...

Паоло Маџели го носи Његош во Заливот на коските

ИнПрес - пред 9 ч.
Паоло Маџели го носи Његош во Заливот на коските

Вечерва во рамките на фестивалот „Охридско лето“, Црногорскиот народен театар од Подгорица ќе ја изведе театарската претстава „Његош и јас“. ...

ОУ "Мирче Ацев" наесен ќе добие нов покрив

Вечер - пред 30 мин.
ОУ

Стариот и дотраен покрив на ОУ "Мирче Ацев" од Ѓорче Петров ќе биде целосно реконструиран во текот на летниот распуст. Целосната замена на покривната ...

Огради со ковано железо за старо-новата владина зграда

Скопје Инфо - пред 12 ч.
Огради со ковано железо за старо-новата владина зграда

Старо-новата владина зграда на Илинденска ќе се заштити со ограда. Најверојатно, таа ќе биде од ковано железо, но, без скулптури и други антички ...

Улиците се претворија во реки - еве што направи попладневното невреме во Скопје

ТВ Орбис - пред 9 ч.
Улиците се претворија во реки - еве што направи попладневното невреме во Скопје

Големо невреме во Скопје. Силниот дожд и ветер попладнево наштетија во повеќе скопски населби, погледнете ги последиците.

Општина Струга најавува регистар за евиденција на туристите

Спектра - пред 5 ч.
Општина Струга најавува регистар за евиденција на туристите

Со цел привлекување на што поголем број туристи на струшката ривиера Општина Струга најавува неколку новини со кои градот ќе стане поатрактивен како ...

Пливачкиот клуб „Струга“ се подготвува за претстојните натпреварувања

Спектра - пред 5 ч.
Пливачкиот клуб „Струга“ се подготвува за претстојните натпреварувања

Традиционално, како и изминатите години, и оваа сезона струшкиот пливачки клуб ги започна подготовките за учество на меѓународните и домашните ...

Министер остана без дозвола поради брзо возење

Прес 24 - пред 9 ч.
Министер остана без дозвола поради брзо возење

Министерот за транспорт на Романија Јоан Рус остана без возачка дозвола, откако беше фатен од полицијата дека вози со преголема брзина по обиколница ...

Хорор: Исчезна уште едно девојче од Србија!

Точка - пред 1 ч.
Хорор: Исчезна уште едно девојче од Србија!

Катарина Зариќ (16) од Кула во саботата околу 18 часот отишла на роденден во Костолац, но никогаш не се вратила. Полицијата е алармирана, а по неа ...

Поплавите во Романија и Бугарија однесоа пет животи

Макфакс - пред 3 ч.
Поплавите во Романија и Бугарија однесоа пет животи

Романија и Бугарија ги погодија големи поплави кои од вторникот однесоа пет животи, два во романското место Валце и три во соседна Бугарија. ...

Србија губи по 100.000 годишно по ИТ-инженер што си оди во странство

Вечер - пред 30 мин.
Србија губи по 100.000 годишно по ИТ-инженер што си оди во странство

Проценки Србија губи од 50.000 до 100.000 евра годишно, по ИТ-инженер кој ќе се одлучи да оди во странство, проценки се на развојниот центар на ...

„ИНДЕПЕНДЕНТ“: Меркел и Путин имаат таен план за Украина

Телеграф - пред 55 мин.
„ИНДЕПЕНДЕНТ“: Меркел и Путин имаат таен план за Украина

Германскиот канцелар Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин имаат таен план за да се реши по мирен пат меѓународната криза во Украина, ...

Израел ја продолжи офанзивата, САД продолжуваат да го снабдуваат со муниција, бројот на жртвите расте

Макфакс - пред 45 мин.
Израел ја продолжи офанзивата, САД продолжуваат да го снабдуваат со муниција, бројот на жртвите расте

Израел во четвртокот навечер објави дека продолжува со офанзивата во палестинската енклава Појасот Газа тврдејќи дека од постигнувањето на клучната ...

ОБСЕ и истражителите стигнаа на местото на падот на малезискиот авион

Макфакс - пред 5 ч.
ОБСЕ и истражителите стигнаа на местото на падот на малезискиот авион

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) објави во четвртокот, две седмици по уривањето на малезискиот патнички авион во источна ...